Ejon YZ1000SS Double Belt 4 Rollers Automatic Metal Plane Polishing Machine Low Powe
Tianjin Ejon Flying Science And Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Place of Origin : Tianjin, China
Brand Name : EJON
Condition : New
Video outgoing-inspection : Provided
Machinery Test Report : Provided
Marketing Type : MULTI-FUNCTIONAL
Warranty of core components : 1 Year
Core Components : PLC, Motor, Roller brushes, sanding belt
Power (kW) : 5
Weight (KG) : 3200
Key Selling Points : Multifunctional
Warranty : 1 Year
Showroom Location : Brazil, Japan, Singapore
Product name : Automatic Metal Sanding Deburring Machine
Usage : Metal Plates Deburring Polishing Sanding Chamfering
After-sales Service Provided : 1 Year
Max. processing range : W:1000 mm; H: 80 mm
Sanding belt width : 1020 mm
Fixed form : Roller press+magnetic adsorption+Negative pressure adsorption
transport speed : 0.5~1.0 m/min
Compressed air pressure : 0.6 MPa
Rated voltage : AC 380V/50Hz
The weight : 3000 kg
Contact Now
CLICK HERE TO ASK MORE
FEATURES AT A GLANCE
1. Full automatic operation
2. PLC program controlled
3. Simple touch-screen operation
4. Best quality, best service
5. Save labor, improve efficiency
Interface operation
Grinding unit
Dust control interface
PRODUCT SPECIFICATIONS
No
Item
Data
1
Dimensions
3300(L)*1650(W)*2060(H)mm
2
Width of sanding belt
1020mm
3
Conveyor speed
0.5-25m/min
4
Brush roller number
4
Main power
34.5kW
6
Fix form
roller press + magnetic adsorption + negative pressure adsorption
Rated voltage
AC 380V/50Hz
8
The weight
3000kg
Application
Equipment Application
Polishing Effect
BEFORE
AFTER
BEFORE
AFTER
Our Advantages
TRADITIONAL METHOD
DEBURRING MACHINE SOLUTION
TRADITIONAL METHOD
DEBURRING MACHINE SOLUTION
The maximum transmission width of the deburring machine is 1020 mm, and multiple workpieces can be placed at the same time for batch uninterrupted processing, and the transmission speed (0.5~25 m/min) can be set according to the demand to achieve efficient production.